orange

Micro Communities

ככה בונים את קהילה אידיאלית לכם ולילדים

משפירא בת”א ועד בצוותא בחריש, יותר ויותר שכונות מאפשרות לתושבים לבנות בעצמם קהילה איכותית וליהנות משכנות טובה ועלויות זולות, בדיוק כמו מודל המגורים המתקדם בעולם.

שכונת Vrijburcht נוסדה בשנת 2007 באמסטרדם כשמספר משפחות ביקשו לאתגר את הסטאטוס קוו ולבנות קהילה עם סגנון חיים שמתאים לתפיסת עולמם. מה שהחל כהתארגנות של מספר משפחות הפך מהר מאד לשכונה הכוללת מעל 60 משפחות. המשימה שלהם הייתה לפתח קהילה שיתופית ואורח חיים המבוסס על ערכים כמו: שותפות גורל, עזרה הדדית וחיברות. השכונה החדשה תוכננה כך שתוכל לסייע לחברים שלה ליהנות מכל השירותים האפשריים בצורה איכותית וזולה. בכך, להפנות משאבים של זמן וכסף לטובת מקסום הזמן ואיכות החיים עם המשפחה והקהילה מבלי לעבור מסביב לשעון. החברים בשכונה נהנים מחדר אוכל שיתופי, מרכז לטיפול בילדים, בית קפה, חממת גידול ירקות ועוד ועוד.

(בתמונה- מבנה שכונת באמסטרדם Vrijburcht)

הדמיה

שכונת ‘לה בורדה’ בספרד:
בונים קהילה איכותית ‘בכסף קטן’
גם שכונת ‘לה בורדה’ בברצלונה נבנתה על אותם עקרונות. במיזם זה קיבלו כ- 28 משפחות שטח ל-75 שנה מהעירייה בכדי לבנות סביבת מגורים שמשלבת בתוכה את עקרונות ה- Co-housing. שכונת ‘לה בורדה’ כוללת: שווקים, בית תיאטרון, בית קולנוע, ספריה וחדר עבודה, בתי מלאכה לאמנים ושטחים ציבוריים נוספים כגון: מטבח שיתופי גדול, טרסה לברבירקיו, חדר כביסה וחדר אירוח לחברים ועוד. החברים בשכונת ‘לה בורדה’ משלמים מחיר חד פעמי בגובה 15,000 יורו ושכר דירה מופחת לאורך כל התקופה.

(בתמונה- כנס דיירים של שכנות ‘לה בורדה’)

A3

כשהאזרחים כבר לא סומכים על השירותים הציבוריים

מחקר מקיף שנערך בקרב מעל 2000 אימהות צעירות מלמד כי “החשש השני בחשיבותו בקרב האימהות הצעירות הוא שהילד לא יגדל בסביבה הנכונה ולא ייהנה מכלים שיאפשרו לו למצות את הפוטנציאל שטמון בו”. הבעיה היא שמרבית המשפחות ברחבי העולם כבר לא סומכים על איכות השירותים שניתנים להם. בין אם מדובר בשירותים הקשורים בחינוך הילדים, בביטחון אישי או בתחומים כמו תרבות ופנאי. לדברי דנית, תושבת רעננה “התחושה היא שאנחנו משלמים לא מעט כסף אבל מקבל שירותים בינוניים”. דנית לדוגמא משקיעה מעל 2000 ₪ בחודש עבור שירותים משלימים בתחום החינוך כגון: שיעורים פרטיים או חוגי העשרה שמטרתם לפתח את האינטלקט של הילדים

חברת שפיר בונה את שכונת העתיד ומציגה את בצוותא 
גם חברת שפיר מאמינה בתפיסת השיתופיות וה-Co-housing, במיוחד כשמדובר במציאות בה זוגות צעירים לא יכולים לרכוש דירה במחיר הגיוני ועדיין לא מוכנים להתפשר על איכות החיים שלהם ושל ילדיהם. החזון מאחורי שכונת בצוותא הוא: ליצור פלטפורמת מגורים מתקדמת המאפשרת לחבריה לבנות יחד קהילה המושתת על ערכים נשאפים כגון: ערבות הדדית, שותפות גורל ומעורבות קהילתית.

בניינים בחריש

המרחב השיתופי בשכונת בצוותא: מחברים בין הילדים וחוסכים עלויות

בצוותא היא השכונה הראשונה שמציעה לתושבים מגוון של פלטפורמות שיתופיות שפתוחות לתושבי השכונה בלבד. בין הפלטפורמות השיתופיות תמצאו חללי עבודה משותפים, מרכז מצוינות שיתופי, חנות שיתופית, סופרמרקט שיתופי, אולם אירועים ועוד. השאיפה היא כמובן להעביר את הפלטפורמות השיתופיות לאחריות הועד המנהל של השכונה. כך יוכלו חברי השכונה לקחת אחריות מלאה על ניהול הקהילה וחווית המגורים בה, בדומה לקיבוצים או לשכונות החלוצות בארץ ובעולם.

שכונת בצוותא בנויה על פי מודל יותר משוחרר, טוענים בשפיר. עלות השימוש בכל אותם פלטפורמות תהיה ללא כוונות רווח ותממן את התחזוקה שלהם בלבד. כך או כך, תושבי השכונה שלא ימצאו בהם עניין, לא מחויבים להשתתף בתחזוקתם.

מודל הקיבוץ לא מת, הוא פשוט ממציא את עצמו מחדש

אם בעבר הקיבוץ נתפס כמקום סוציאליסטי ומיושן, היום הוא הפך להיות מקום נשאף למשפחות צעירות ולא רק בגלל שיקולים כלכליים. חווית המגורים בקיבוץ עברה מהפך בשנים האחרונות ומציעה לחברים בה איזון מושלם בין איכות חיים ופרטיות ובין קהילה תומכת עם ערכים זהים ועם אינטרס אחד משותף: ליצור סביבת גידול חינוכית לילדים שמאפשרת להם לקבל את החינוך הטוב ביותר ואת הערכים שיאפשרו להם למצות את הפוטנציאל שטמון בהם.

A1

התקשרו עכשיו לטלפון

או השאירו פרטים ונחזור
אליכם בהקדם

לוגו בצוותא

למידע נוסף אנא השאירו פרטים: