orange

השכונה השיתופית: ככה בונים קהילה אידיאלית במחירים נגישים

משפירא בת”א ועד בצוותא בחריש, יותר ויותר שכונות מאפשרות לתושבים לבנות בעצמם קהילה איכותית. בכך, הם מצליחים ליהנות מאיכות חיים, שכנות טובה ובעיקר עלויות זולות, בדיוק כמו מודל המגורים המתקדם בעולם.

תכירו את שכונת Vrijburcht באמסטרדם

שכונת Vrijburcht נוסדה בשנת 2007 באמסטרדם כשמספר משפחות ביקשו לאתגר את הסטאטוס קוו ולבנות קהילה עם סגנון חיים שמתאים לתפיסת עולמם. מה שהחל כהתארגנות של מספר משפחות הפך מהר מאד לשכונה הכוללת מעל 60 משפחות. המשימה שלהם הייתה לפתח קהילה שיתופית ואורח חיים המבוסס על ערכים כמו: שותפות גורל, עזרה הדדית וחיברות. השכונה החדשה תוכננה כך שתוכל לסייע לחברים שלה ליהנות מכל השירותים האפשריים בצורה איכותית וזולה. בכך, להפנות משאבים של זמן וכסף לטובת מקסום הזמן ואיכות החיים עם המשפחה והקהילה מבלי לעבור מסביב לשעון. החברים בשכונה נהנים מחדר אוכל שיתופי, מרכז לטיפול בילדים, בית קפה, חממת גידול ירקות ועוד ועוד.

CS_1

כשהאזרחים כבר לא סומכים על השירותים הציבוריים

מחקר מקיף שנערך בקרב מעל 2000 אימהות צעירות מלמד כי “החשש השני בחשיבותו בקרב האימהות הצעירות הוא שהילד לא יגדל בסביבה הנכונה ולא ייהנה מכלים שיאפשרו לו למצות את הפוטנציאל שטמון בו”. הבעיה היא שמרבית המשפחות ברחבי העולם כבר לא סומכים על איכות השירותים שניתנים להם. בין אם מדובר בשירותים הקשורים בחינוך הילדים, בביטחון אישי או בתחומים כמו תרבות ופנאי. לדברי דנית, אמא צעירה שמתגוררת באזור המרכז “התחושה היא שאנחנו משלמים לא מעט כסף אבל מקבל שירותים בינוניים”. דנית לדוגמא משקיעה מעל 2000 ₪ בחודש עבור שירותים משלימים בתחום החינוך כגון: שיעורים פרטיים או חוגי העשרה שמטרתם לפתח את האינטלקט של הילדים

שכונת בצוותא: השכונה השיתופית שמציגה איזון מושלם בין פרטיות וקהילה

חברת שפיר היא החברה שמאמינה בתפיסת השיתופיות וה-Co-housing. זאת, במיוחד כשמדובר במציאות בה זוגות צעירים לא יכולים לרכוש דירה אך עדיין לא מוכנים להתפשר על איכות החיים שלהם ושל ילדיהם. החזון מאחורי שכונת בצוותא היה ליצור פלטפורמת מגורים מתקדמת המאפשרת לחבריה לבנות יחד קהילה המושתת על ערכים נשאפים כגון: ערבות הדדית, שותפות גורל ומעורבות קהילתית.

הדמיה של נוף

המרחב השיתופי בשכונת בצוותא: מחברים בין הילדים וחוסכים עלויות

בצוותא היא השכונה הראשונה שמציעה לתושבים מגוון של פלטפורמות שיתופיות שפתוחות לתושבי השכונה בלבד. בין הפלטפורמות השיתופיות תמצאו חללי עבודה משותפים, מרכז מצוינות שיתופי, חנות שיתופית, סופרמרקט שיתופי, אולם אירועים ועוד. השאיפה היא כמובן להעביר את הפלטפורמות השיתופיות לאחריות הועד המנהל של השכונה. כך יוכלו חברי השכונה לקחת אחריות מלאה על ניהול הקהילה וחווית המגורים בה, בדומה לקיבוצים או לשכונות החלוצות בארץ ובעולם.

שכונת בצוותא בנויה על פי מודל יותר משוחרר, טוענים בשפיר. עלות השימוש בכל אותם פלטפורמות תהיה ללא כוונות רווח ותממן את התחזוקה שלהם בלבד. כך או כך, תושבי השכונה שלא ימצאו בהם עניין, לא מחויבים להשתתף בתחזוקתם.

חריש - חינוך

מודל הקיבוץ לא מת, הוא פשוט ממציא את עצמו מחדש

אם בעבר הקיבוץ נתפס כמקום סוציאליסטי ומיושן, היום הוא הפך להיות מקום נשאף למשפחות צעירות ולא רק בגלל שיקולים כלכליים. חווית המגורים בקיבוץ עברה מהפך בשנים האחרונות ומציעה לחברים בה איזון מושלם בין איכות חיים ופרטיות ובין קהילה תומכת עם ערכים זהים ועם אינטרס אחד משותף: ליצור סביבת גידול חינוכית לילדים שמאפשרת להם לקבל את החינוך הטוב ביותר ואת הערכים שיאפשרו להם למצות את הפוטנציאל שטמון בהם.

לפרטים נוספים: 3933*

התקשרו עכשיו לטלפון

או השאירו פרטים ונחזור
אליכם בהקדם

לוגו בצוותא

למידע נוסף אנא השאירו פרטים: